Babski Wieczór

Data dodania: 28.02.2017 11:25

Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach oraz Sudavski Atelier zapraszają na Babski Wieczór, który odbędzie się w sobotę 11 marca o godzinie 18.00 w Sali Kameralnej GOK w Raczkach.

W programie:

- „ Piękną być- elegantki w Guberni Suwalskiej” – pokaz mody zorganizowany we współpracy z Sudavski Atelier

- konkursy z nagrodami

- kącik smakowitości

- inne miłe niespodzianki

Pokaz , który zaprezentujemy podczas Babskiego Wieczoru w GOK powstał we współpracy z nieocenionym Mariuszem Krzywickim, który jest wielkim miłośnikiem teatru i osiemnastowiecznej mody. Doskonale odnalazł się w epoce odległej w czasie. Jako osoba niezwykle twórcza i bardzo  wszechstronna   sam projektuje i szyje stroje na wzór tych z epoki. Tworzy suknie z trenami, żałobne, kreacje arystokratek, szlachcianek i chłopek. Szyje czepki i kapelusze. Stara się, aby były jak najbardziej podobne do oryginału. Dba o każdy detal – fastryguje, dobiera guziki, robi chwosty, plisuje, obszywa. Teatr jako zjawisko interesował go od zawsze. W ramach tej miłości:

-28 maja 2006 r. wystawił swoją pierwszą sztukę teatralną. “Wycięte z Wersalu”- spektakl utrzymany w konwencji francuskiego rokoka, zaprojektował kostiumy, napisał scenariusz i wyreżyserował przy pomocy instruktora całe przedstawienie. Kilkanaście postaci, większość damskich, w sukniach na rogówce, panowie w justacorps. Lekka komedia, we francuskim stylu.

-12 sierpnia 2012 roku, po powrocie z Francji , gdzie pobierał nauki, przygotował stroje do parady z okazji Dni Suwałk. Kostiumy inspirowane suwalską architekturą, fryzury z miniaturami kamienic, wież kościelnych czy małej rogatki suwalskiej, która stoi do dzisiaj na rogu placu Piłsudskiego i Kościuszki.

- 7 lipca 2013 roku, wyreżyserował spektakl “Ogród Afektu” z teatrem “Żiżo”, którego jest twórcą. Zaprojektował i wykonał kostiumy do tej sztuki, oraz scenografię.

-23 sierpnia 2013 roku, we współpracy z III Międzynarodowym Festiwalem Ars Musica przygotował kostiumy i scenografię do inscenizacji opery W.A. Mozarta “Wesele Figara”.

-25 sierpnia 2014 r.“ Cosi fan tutte” W. A. Mozarta, opracował kostiumy i scenografię na finał IV Międzynarodowego Festiwalu Ars Musica.

-23 sierpnia 2015r. po raz trzeci współpracował z Międzynarodowym Festiwalem Ars Musica, tym razem pracował nad ubiorami i scenografią do “Don Giovanniego” W. A. Mozarta.

- wrzesień 2015 r. zaprojektował i wykonał kilka z kostiumów, do oficjalnej sesji zdjęciowej Muzeum w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

17 września 2016 r.  przygotował “Epokowy buduar Paców”, pokaz mody damskiej od 1750 r. do 1830, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Raczkach oraz Starostwem Powiatowym w Suwałkach. Pokaz obejmował prezentację ubiorów damskich wykonanych przez niego, wraz z ich opisem.

- W listopadzie 2016 r. odebrał wyróżnienie Narodowego Instytutu Dziedzictwa podczas gali w operze wrocławskiej, za przygotowanie tegoż pokazu.

-4 grudnia 2016 r.  prowadził pokaz czesania fryzury rokoko wraz z wykładem na temat koafiur z epoki Stanisławowskiej, na Zamku Królewskim w Warszawie, podczas dnia atrakcji Muzeum Zamku Królewskiego.

5 marca 2017 r. wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Raczkach oraz zespołem “FOLKLove” przygotował pokaz mody pod tytułem “Moda guberni suwalskiej”, w Suwalskim Ośrodku Kultury. Wykonał 13 sukien, wraz z uczesaniem modelek, w przedziale historycznym od 1866 do 1939 r.