Koncert pasyjny

Data dodania: 22.02.2018 10:45

Gminny Ośrodek Kultury oraz Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Raczkach zapraszają na koncert pasyjny z udziałem Chóru Kameralnego Viva Musica oraz Kwintetu klarnetowego Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Suwałkach, który odbędzie się w kościele parafialnym w Raczkach w dniu 23 marca (piątek) o godzinie 16:00.

Misterium pasyjne Via dolorosa to przejmujący, pełen dynamiki i dramatyzmu zapis drogi krzyżowej Jezusa Chrystusa. Jest to rekonstrukcja średniowiecznej formy obrzędowej - misterium - nawiązującej do dramatów religijnych, wywodzonych z kultury ludowej. Nie dziwi zatem połączenie w misterium treści religijno-dydaktycznych ze świeckim ludowym realizmem. Misterium pasyjne Via dolorosa bazuje na tekstach zaczerpniętych z Żywota i bolesnej męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa autorstwa stygmatyczki i wizjonerki katolickiej bł. Anny Katarzyny Emmerich (1774-1824), ilustrujących czternaście stacji drogi krzyżowej. Warstwę muzyczną stanowią polskie pieśni pasyjne w opracowaniu Grzegorza Bogdana na zespół klarnetowy i chór mieszany. Tak niecodzienne połączenie słowa i muzyki zanurza słuchacza w głębokiej refleksji nad tym, czym jest prawda i miłość.

Wstęp wolny!