Aktualności

Instalacja Kamieni Pamięci

Data dodania: 25.06.2018 14:39

Zapraszamy serdecznie na niezwykłe wydarzenie, którego celem jest upamiętnienie naszych dawnych mieszkańców żydowskiego pochodzenia, ofiary Holokaustu.

 

W dniu 29 lipca, o godzinie 9:00 na raczkowskim, brukowanym rynku odbędzie się instalacja kamieni pamięci- "Stolpersteine" poświęconych członkom rodziny Berwald, którzy od wielu pokoleń mieszkali w Raczkach.

Podczas instalacji, około godziny 10:00 odbędzie się koncert grupy Szaweł Lipski Trio, w której repertuarze znajdują się utwory przedwojennej Warszawy oraz brzemienia muzyki klezmerskiej.

Stolpersteine- www.stolpersteine.eu

Stolperstein- określenie pomników poszczególnych ofiar nazizmu, mających postać osadzonych w bruku betonowych kostek brukowych z mosiężną tabliczką, z wyrytym na niej nazwiskiem upamiętnionej osoby, datami jej urodzin i śmierci oraz informacją o losie, jaki ją spotkał. Stolpersteiny montowane są w chodniku, zazwyczaj w pobliżu ostatniego miejsca zamieszkania upamiętnionej ofiary nazizmu. Kamieni pamięci zainstalowanych w Europie jest ponad 20 tysięcy. W Polsce są rzadkością. Zainstalowano je m.in. w Słubicach i Wrocławiu. Pomniki tego typu zaczął tworzyć w latach 90. XX w. niemiecki artysta Gunter Demnig, który nadał im również nazwę. Demnig wraz z grupą potomków rodziny Berwald ze Stanów Zjednoczonych osobiście zawitają w lipcowe przedpołudnie do Raczek.

 

Fot. tripadvisor.com

← Powrót do aktualności

Komentarze z Facebooka