Piknik historyczny

Data dodania: 26.06.2018 09:33

Zapraszamy serdecznie na Piknik historyczny Na pacowskich włościach, który odbędzie się przy obiekcie Centrum Obsługi Turysty Kordegarda w Dowspudzie w dniu 12 sierpnia od godziny 14:00.

W programie Pikniku:

14.00 – otwarcie

Atrakcje Pikniku:

- Pokaz czesania i ubierania damy- ciekawostki z epoki- prowadzenie Ludwik Ksawery Sudawski
- Wykład o teatrze dworskim i rozrywkach dworskich- Katarzyna Wodarska Ogidel- Muzeum Teatru Wielkiego Opery Narodowej
- Prezentacja perfum z epoki Justyny Kiry Pasadine
- Pokaz mody piknikowej
- Gry i zabawy epokowe – mecz w krokieta wraz z Towarzystwem Stanisławowskim
- Poszukiwanie dukatów - konkurs dla dzieci wraz z Suwalskim Stowarzyszeniem Miłośników Historii "Penetrator"
- Wystrzały armatnie

Obozowiska grup rekonstrukcyjnych:

Przysiółek szlachecki Pacowa Chata, a w nim:

- Dawne rękodzieło: tkanie krajki na bardku i bransoletki metodą paluszkową
- Laleczki z chusteczki- wykonanie zabawki
- Herbarz rodowy. Czy masz szlacheckie pochodzenie?
- Foto-budka historyczna – zdjęcie w stroju epokowym; zakucie w „dyby”
- Jak to z monetami było?- pokaz wybijania monet mennicą ręczną
- Dawne tańce dworskie i ludowe
- Pokaz szermierki szlacheckiej
- Pokaz strzelania z broni czarnoprochowej

Obozowisko grupy rekonstrukcyjnej 33 Pułk francuskiej piechoty liniowej (33ème regiment d'infanterie de ligne) z czasów I Cesarstwa Francuskiego w umundurowaniu defiladowym i polowym z lat 1805-1807, a w nim:

- Pokaz musztry- tzw. szkoła żołnierza oraz szkoła batalionu, z aktywnym udziałem publiczności
- Pokaz i omówienie umundurowania i oporządzenia żołnierskiego, z możliwością przymierzenia elementów wystroju
- Strzelanie z broni czarnoprochowej
- Ognisko z żołnierską strawą

17.00 - XI spotkanie popularnonaukowe "W Dolinie Kultur Dawnych"- promocja książki Andrzeja Matusiewicza "Dwory na Suwalszczyźnie" oraz reprintu XIX-wiecznego starodruku "Pacowie" Józefa Wolffa- wydanie Jamiński Zespół Indeksacyjny, prelekcja historyczna autorstwa Marka Sidora- "Osadnicy brytyjscy w dobrach Ludwika Michała Paca", pokaz fotografii archiwalnych "W Dowspudzie" autorstwa Raczkowskich Archiwaliów (COT Kordegarda)

19:00- Koncert arii operowych i muzyki dworskiej w wykonaniu: Pamela Sinicka- śpiew, akompaniament: Ewa Chomicz – Wysocka- piano, fagot, Szymon Boszko- ksylofon

Po godzinie 20:30- Pokaz fajerwerków

Imprezie towarzyszyć będzie kiermasz jadła i rękodzieła

Piknik związany jest z bogatymi tradycjami historycznymi szlacheckiego rodu Paców, a w szczególności z hrabią Ludwikiem Michałem Pacem- generałem napoleońskim, mecenasem sztuki, pionierem rolnictwa, rezydującym w słynnym w całej Polsce XIX- wiecznym pałacu w Dowspudzie.

Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach

Partnerzy: Starostwo Powiatowe w Suwałkach, COT "Kordegarda" w Dowspudzie, Ludwik Ksawery Sudawski, Towarzystwo Stanisławowskie

Sponsorzy: GAZ-SYSTEM S.A

Patroni medialni: Radio5, Suwałki24.pl, Niebywałe Suwałki, Augustowski Reporter

Ochrona danych osobowych:

1.  Administratorem danych osobowych zbieranych od uczestników Pikniku na Pacowskich włościach w Dowspudzie jest Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach, ul. Pl. Kościuszki 15 .

2. Administrator danych osobowych powołał inspektora ochrony danych osobowych nadzorującego prawidłowość przetwarzania danych osobowych, z którym można skontaktować się za pośrednictwem adresu e-mail: mariusz.zalewski@raczki.pl

3. Dane osobowe uczestników będą przetwarzane w celu organizacji Pikniku na Pacowskich włościach w celach  promocyjnych  i  marketingowych Pikniku.

4. Podanie danych osobowych ma charakter dobrowolny, na podstawie art. 6 ust.1 lit.. a RODO, ale jest niezbędne do udziału w Pikniku na Pacowskich włościach .

5. Uczestnik Pikniku na Pacowskich włościach ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz, z zastrzeżeniem przepisów prawa: prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie; prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

6. Uczestnik Pikniku na Pacowskich włościach  zezwala na nieodpłatne używanie, wykorzystanie i rozpowszechnianie swojego wizerunku przez Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach  na potrzeby organizacji, dokumentacji i promocji Pikniku na Pacowskich włościach .

7.Organizator oświadcza, iż dane uczestników Pikniku na Pacowskich włościach  nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą poddawane profilowaniu.

8. Dane uczestników Pikniku na Pacowskich włościach nie będą udostępniane podmiotom zewnętrznym z wyjątkiem sytuacji przewidzianych przepisami prawa.

9. Dane uczestników Pikniku na Pacowskich włościach będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji wyżej określonych celów.

10. Uczestnikom Pikniku na Pacowskich włościach przysługuje prawo wniesienia skargido Prezesa Urzędu Ochrony Danych  Osobowych.

{{gallery.pik18}}