Europejskie Dni Dziedzictwa

Data dodania: 03.09.2018 09:47

Powiat Suwalski i samorząd Województwa Podlaskiego, jako główni współorganizatorzy, serdecznie zapraszają do uczestnictwa w tegorocznej edycji obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa – dni otwartych zabytków. W całej Polsce odbywają się one pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. W naszym powiecie są one zaplanowane w dniach 8 września (sobota) i 16 września (niedziela).

8 września, w sobotnie popołudnie (w godzinach 15:00 – 19:30) współorganizatorzy i partnerzy zapraszają do zabytkowej kordegardy w Dowspudzie, gdzie odbędzie się:

- prelekcja jak wyglądał pałac hrabiego Paca w okresie świetności oraz spacer z przewodnikiem po dawnych włościach, - spotkanie z autorem nowej publikacji „Dwory na Suwalszczyźnie” i jego prezentacja o dawnych dworach oraz folwarkach z terenu gminy Raczki,
- narodowe czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego z udziałem młodzieży z Koła Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej,
- kameralny koncert Małej Orkiestry Pacowej z repertuarem utworów głównie polskich kompozytorów (m.in. F. Chopin, E. Młynarski, I. Paderewski, W. Lutosławski, M. Karłowicz, St. Moniuszko); usłyszymy m.in. poloneza z filmu „Pan Tadeusz”, czy walc Barbary z „Nocy i dni”.

Wydarzeniom tym będą towarzyszyły ciekawe wystawy, m.in. o dworach Suwalszczyzny, o twórcach Niepodległej Polski (przygotowanej przez białostocki Oddział IPN), o atrakcjach turystycznych ziemi suwalskiej „Top ziemi suwalskiej”, w świetlicy internatu Zespołu Szkół im. gen. Ludwika Michała Paca.

16 września, niedziela, to dzień poświęcony prezentacji dziedzictwa kamedulskiego. W bieżącym roku obchodzony jest jubileusz 350-lecia przybycia nad Wigry ojców Kamedułów.
Tego dnia, w godzinach rannych (9:00 – 10:30), w Domu Królewskim zabytkowego Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach zaplanowane są trzy krótkie prelekcje historyków, potem zwiedzanie obiektu z przewodnikami, udział w mszy św., a następnie (do wieczora) objazd terenowy - zwiedzanie autokarem kilku folwarków, obiektów i miejsc pokamedulskich (m.in. Czerwony Folwark, Kuków Folwark, Folwark Hutta, Jeleniewo, Żubronajcie, Suwałki).

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Na 16 września, na objazd terenowy, ze względu na limit miejsc, jest konieczność wcześniejszego zgłoszenia udziału (do 10.09.2018 r, na podstawie karty uczestnictwa, mail: beata.bordzio@powiat.suwalski.pl).
Partnerzy organizacyjni powiatowych EDD 2018:

Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach, Gminna Biblioteka Publiczna z Raczek, Zespół Szkół im. gen. Ludwika Michała Paca w Dowspudzie, Zakład Aktywności Zawodowej SOWA w Lipniaku, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Fundacja Wigry Pro.

Koordynatorem krajowym EDD jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.
Zapraszamy do udziału w wydarzeniach EDD w powiecie suwalskim oraz w pozostałym, bogatym programie w województwie podlaskim – szczegóły w załączonych materiałach.
Szczególnie zainteresowani dziedzictwem pokamedulskim oraz historią rodu Paców będą mieli we wrześniu (29.09.2018, sobota) dodatkową możliwości zwiedzenia tematycznych zabytków, w nieodległym litewskim Kownie – materiały zostaną zamieszczone w późniejszym terminie.