Raczkowskie archiwalia

Geneza

Data dodania : 19.12.2014 23:40

Raczkowskie Archiwalia miały swój początek w roku 2006, kiedy to powstała wystawa w związku z uroczystym otwarciem nowej siedziby Gminnego Ośrodka Kultury w Raczkach. Wystawa ta została przygotowana przez Panią Izabelę Muszczynko- dyrektora GOK, przy współudziale i pomocy instytucji i osób prywatnych: Archiwum Państwowego w Suwałkach oraz Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Raczkowskiego Domu Regionalnego, firmy "CameraArtStudio Fotografia" Radosław Krupiński, kolekcjonerów: Bogdana Dziobkowskiego, Aleksandra Sosny i Cezarego Piłata. Na wystawę składa się około 20 kopii dokumentów historycznych związanych z miejscowością Raczki i Dowspuda oraz ponad 20 fotografii i artykułów prasowych. Wystawa stanowi obecnie stałą ekspozycję Gminnego Ośrodka Kultury w Raczkach.

Rokrocznie zbiory Raczkowskich Archiwaliów powiększały się głównie za sprawą pani Anny Doroty Halickiej- obecnego dyrektora i zarazem założyciela Raczkowskiego Domu Regionalnego. Wśród lokalnej społeczności zaistniała również potrzeba sięgnięcia do wspomnień, lat młodzieńczych i podzielenia się nimi, nie tylko w wąskim gronie. Od roku 2014 Raczkowskie Archiwalia zyskały, inny, pełny wymiar. W maju 2014 roku na profil założony na facebooku trafiło kilkanaście zdjęć, zaś w grudniu tego samego roku- zdjęć, dokumentów oraz innych materiałów dotyczących naszej lokalnej dalszej i bliższej historii, było już 800. Obecnie profil facebookowy polubiło około tysiąca osób niemal z całego świata, zaś zdjęć jest również bez mała tysiąc.

Jeśli posiadacie fotografie, dokumenty bądź artykuły dotyczące byłych gmin Koniecbór i Dowspuda oraz obecnej Gminy Raczki, prosimy o bezpośredni kontakt z naszym ośrodkiem, bądź kontakt mailowy i nie zapomnijcie, że to właśnie dzięki Wam istnieją Raczkowskie Archiwalia! To właśnie Wy przyczyniliście się do powiększenia naszych zbiorów o kilka tysiecy zdjęć. Dziękujemy Wam za tworzenie naszej wspólnej historii.