Galerie

Malunki muzyczne

Data dodania : 31.07.2017 12:20

Trudno sobie wyobrazić świat bez nieba, a życie bez muzyki, która zajmuje często miejsce szczególne, staje się ulubionym zajęciem i wielką pasją. 

 

Malunki muzyczne zawitały do Raczek, by stworzyć niezwykły mural inspirowany lokalnymi historiami o muzyce i muzykantach. Raczkowski mural jest jednym z murali realizowanych w tym roku w różnych regionach Polski w ramach projektu Malunki muzyczne. Powstał we współpracy z Czarli/Małgorzatą/ Bajką- autorką projektu. w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i zakłada powstanie malowideł ściennych na bazie historii lokalnych związanych z muzyką ludową, orkiestrami dętymi, bądź dawnymi muzykantami danego regionu. Prace nad malowidłem poprzedziły warsztaty z młodzieżą i dziećmi, które oparto  na mikrohistoriach zawartych w opowieściach oraz starych fotografiach. Uczestnicy zdobyli nowe doświadczenia, wiedzę i umiejętności  z dziedziny tworzenia murali.

 

Mural  dedykujemy wszystkim raczkowskim muzykantom grającym kiedyś i dziś w mniejszych,
 i większych składach muzycznych, często zespołach czy kapelach rodzinnych. Chylimy także czoło przed wszystkimi dawnymi i obecnymi członkami Orkiestry Dętej OSP w Raczkach, która ma piękną, wieloletnią tradycję ,  bardzo bogatą działalność i może poszczycić się wieloma osiągnięciami artystycznymi.

 

Mural powstał  przy skwerze GOKu, na ścianie budynku, udostępnionej przez państwa Teresę i Mirosława Putrów. W uroczystym otwarciu uczestniczyli  wykonawcy: autorka projektu Czarli /Małgorzata/ Bajka, warsztatowicze mali i duzi czyli członkowie Koła Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej, wójt gminy Andrzej Szymulewski oraz wice przewodniczący rady gminy Stanisław Ostrowski. Tłumnie przybyli też mieszkańcy  Raczek. Cieszymy się, że wśród gości nie zabrakło dawnych i obecnych muzykantów. Odsłonięciu muralu towarzyszyły koncerty Orkiestr Dętych OSP w Raczkach i Sejnach, występ mażoretek z zespołu Lilt oraz projekcja filmu „ Na pierwsze Raczkowiak, na drugie muzykant”.

 

Jak historia głosi przed wojną w Raczkach istniały dwie orkiestry. Orkiestra „kościelna”, założona i wyposażona w instrumenty muzyczne przez księdza Stanisława Balukiewicza oraz orkiestra „gminna” („strzelecka”). Działalność artystyczna orkiestr została przerwana przez wybuch II wojny światowej. Po wojnie w Raczkach reaktywowały się kilkuosobowe zespoły muzyczne. Nie sposób jest wymienić z imienia i nazwiska wszystkich, bo przez lata było ich tak wielu, zarówno w kapelach , jak i w orkiestrze. Jednak wielkim nietaktem byłoby gdybyśmy  nie wspomnieli kilku z nich.

 

Stanisław Jegliński , który w latach sześćdziesiątych reaktywował raczkowską orkiestrę dętą. To był wspaniały muzykant  ,  a nade wszystko wielki przyjaciel młodzieży. Przez wiele  lat Orkiestra pod Jego batutą brała udział w wielu Przeglądach Orkiestr OSP na szczeblach powiatowych i wojewódzkich, w których zajmowała czołowe miejsca.  Po śmierci kapelmistrza w 1984 r. prowadzenie Orkiestry przejął Mieczysław Orchowski, natomiast od 1994 r. dzieło ojca kontynuował Sylwester Jegliński, który otrzymywał  specjalne nagrody za osobowość muzyczną i najlepsze dyrygowanie Orkiestrą.  To podczas Jego pracy  Raczkowska Orkiestra otrzymała w 1996r. Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, w 1997 r. brała udział w koncercie, który odbył się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, w którym zagrało jednocześnie 1500 muzyków – strażaków – ochotników. Koncert został określony mianem „Największej Orkiestry Strażackiej Świata” , w 1999 r. Orkiestra uświetniła swoim graniem spotkania Ojca Świętego Jana Pawła II ze strażakami w Drohiczynie, w 2005r. wzięła udział w filmie fabularnym „Przybyli ułani” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, a w 2007r. zagrała w filmie fabularnym „Ryś”, w reżyserii Stanisława Tyma. W latach 2009 - 2013 Orkiestrą ponownie kierował Mieczysław Orchowski, a od czerwca do października 2014 r. społecznie Orkiestrę prowadził Józef Żukowski. Od trzech lat Orkiestrą kieruje Łukasz Masłowski.

 

 Od  dziesięcioleci do raczkowskiej tradycji należy  zachęcanie młodzieży do przygody z muzyką  i włączanie młodego pokolenia do Orkiestry Dętej. Dzięki Orkiestrze, młodzi ludzie rozwijają swoje muzyczne talenty i zainteresowania, kształtują swoją wrażliwość. W Orkiestrze jest i  było rodzinne granie.  Są wspaniali  ojcowie i ich wspaniałe dzieci. Efekty ich pracy  mogliśmy dawniej  i dziś podziwiać przy okazji wielu świąt i uroczystości świeckich, i religijnych, za co  darzymy naszą  Orkiestrę niezwykłą sympatią, i uznaniem. Ich obecność zawsze dodawała i dodaje tym wydarzeniom niezapomnianego kolorytu, i blasku. Otwarcie muralu, to szczególna okazja , by  członkom Orkiestry Dętej OSP w Raczkach  podziękować za wieloletnią działalność artystyczną , podtrzymywanie tradycji muzycznych oraz za zaangażowanie i obecność w życiu kulturalnym, i społecznym naszej małej Ojczyzny. Życzymy , by miłość do muzyki i wspólnego muzykowania nigdy w Was nie wygasła. Niech realizowana wspólnie pasja sprawia, że w repertuarze Orkiestry stale będą się pojawiały nowe utwory, które będą cieszyć Waszych słuchaczy, a Wam przyniosą twórczą satysfakcję. Dziękujemy kapelmistrzowi - Łukaszowi Masłowskiemu  za pasję w krzewieniu kultury muzycznej wśród mieszkańców raczkowskiej gminy oraz za trud wkładany w wychowanie młodych muzyków.  Życzymy dużo zdrowia i dalszej owocnej pracy w zaszczepianiu miłości do muzyki młodym pokoleniom.

 

Muzyczny Mural w Raczkach jest już otwarty . Mamy nadzieję, że  podkreśli muzyczne tradycje Raczek,  że uda nam się odczarować to miejsce dla wszystkich mieszkańców i jeszcze częściej zagości tam muzyczny nastrój. Zapraszamy do oglądania i podziwiania.  Niech cieszy Państwa oczy i  przypomina , że muzyka i muzykanci w Raczkach byli, są i będą do końca świata, a nawet o jeden dzień dłużej! 

 

Małgorzata Bajka/ Czarli/ ukończyła wydział Grafiki na Warszawskiej ASP i pracownię Malarstwa Ściennego na wydziale Malarstwa. Zajmuje się m.in grafiką projektową i warsztatową, ilustracją, fotografią, dokumentacją filmową, scenografią, budową instrumentów. Maluje i wykonuje techniką kolażu murale. Angażuje się często w projekty, w których ważne jest działanie ze społecznością lokalną, na bazie historii danego miejsca, jego wielokulturowej tradycji, oraz baśni i legend.

 

 

Opracowała: Anna Dorota Halicka

 

Fot. Katarzyna Olfier- Halicka

← Powrót do aktualności