Galerie

Koncert Sacrum w muzyce kameralnej

Data dodania : 28.08.2017 09:40

Muzyka  towarzyszy człowiekowi od zawsze i jest oczywistą odpowiedzią na odwieczną tęsknotę człowieka za Bogiem. W dziełach najwybitniejszych kompozytorów muzyka i sacrum przenikają się wzajemnie i tworzą integralną całość. Muzyka pomaga nam w przezwyciężeniu trudów życia, wznosi nas i zbliża do Boga, pozwala zatrzymać się w nieustannie pędzącym czasie.

 

27 sierpnia b.r.  w kościele parafialnym w Raczkach odbył się kolejny koncert. Tym razem odkrywaliśmy. „Sacrum w muzyce kameralnej”. W programie znalazły się następujące utwory:

 

1) George Friedrich Haendel - Przyjazd królowej Saby 

2) George Friedrich Haendel - Lascia chio pianga

3) Jan Sebastian Bach - Jesu bleibet meine freude

4) Jan Sebastian Bach - Magnificat "Quia respexit humilitatem"

5) Antonio Vivaldi - Koncert a - moll cz. I

6) Antonio Vivaldi - Koncert a - moll cz. Ill

 7) Dawid Paliew - Wariacje na temat Pieśni Narodowej

8) Ennio Morricone - Misja - Obój Gabriela

9) Astor Piazzolla - Tanti Anni Prima (Ave Maria)

10) Astor Piazzolla - Cafe 1930

11)Szymon Boszko -Myśl

12) Karl Jenkins – Adiemus

 

Wykonawcami koncertu byli:

Magdalena Kalina Maniewska - obój

Ewa Chomicz - Wysocka - fagot, fortepian

Ignacy Wysocki - klarnet

Szymon Boszko – perkusja

Ewa Chomicz-Wysocka ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach w specjalności fagot oraz Akademię Muzyczną w Warszawie w specjalności fortepian. Obecnie jako nauczyciel dyplomowany pracuje w szkołach muzycznych w Augustowie i Ełku. Współpracuje z orkiestrami kameralnymi w Suwałkach, Ełku i Łomży. Koncertuje jako solistka i kameralistka w Polsce i za granicą. Za swą działalność artystyczną została doceniona licznymi  nagrodami, m.in.  Nagrodą Prezydenta Miasta Białegostoku i Suwałk. Pani Ewa współpracuje od lat z naszym ośrodkiem, współorganizując koncerty noworoczne oraz prowadząc zajęcia nauki gry na pianinie.

 

Magdalena Kalina Maniewska ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi w  klasie oboju. W czerwcu 2017 r. ukończyła Mistrzowskie Studia Podyplomowe w Akademii Muzycznej w Krakowie . W 2014 r. wraz z zespołem kameralnym zdobyła wyróżnienie na XVI Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych w Jaworze. W  2015 r. z tym samym zespołem zdobyła wyróżnienie na II Turnieju Kameralnym w Trzech Odsłonach w Bydgoszczy. Od października 2016 r. jest doktorantką w klasie oboju w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych europejskich  profesorów . Pracuje w Operze Bałtyckiej w Gdańsku oraz współpracuje z: Filharmonią Kameralną w Łomży, Operą i Filharmonią Podlaską w Białymstoku, Filharmonią Warmińsko – Mazurską w Olsztynie, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Piotrkowską Orkiestrą Kameralną, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Orkiestrą Polish Camerata, Filharmonią Łódzką.  Prowadzi warsztaty obojowe oraz kameralne w szkołach muzycznych oraz intensywnie koncertuje jako solistka i kameralistka w Polsce i za granicą . Obecnie jest w trakcie nagrywania swojej pierwszej solowej płyty.

 

Ignacy Wysocki ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Białymstoku w  specjalizacjach: klarnet i saksofon. Podczas swojej edukacji brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych muzyków. Jest laureatem konkursów makroregionalnych i ogólnopolskich.  Obecnie jest nauczycielem klarnetu i saksofonu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Starogardzie Gdańskim. Jego uczniowie odnoszą sukcesy na konkursach oraz zdają egzaminy na wyższe szczeble edukacji muzycznej.  Jako klarnecista i saksofonista współpracuje z Suwalską Orkiestrą Camerata del Arte oraz Filharmonią Warmińsko-Mazurską w Olsztynie. Jako kameralista gra w wielu zespołach.

 

Szymon Boszko ukończył szkołę muzyczną I stopnia w Augustowie w klasie perkusji. Obecnie jest uczniem V klasy  Państwowej Szkoły  Muzycznej II stopnia w Białymstoku. Brał udział w licznych warsztatach i innowacyjnych projektach muzycznych  współpracując ze słynnymi muzykami. Mimo młodego wieku na swoim koncie ma już sporo koncertów w kraju oraz w Norwegii, Grecji, Estonii i Finlandii. W maju 2017 r. uzyskał II nagrodę w Międzynarodowym konkursie Kameralnym w Wilnie. Poza grą na perkusji i fortepianie zajmuje się dyrygenturą i kompozycją. 

 

Dziękujemy serdecznie wykonawcom za wiele wzruszeń i  doznań muzycznych, księdzu proboszczowi za umożliwienie organizacji koncertu w kościele , a  publiczności za liczne przybycie , żywe reagowanie i, ciepłe przyjęcie muzyków.  Pozostaje nam mieć nadzieję na kolejny koncert propagujący wspaniałą muzykę w pięknych wnętrzach raczkowskiej świątyni.

 

Opracowała: Anna Dorota Halicka

 

Fot. Katarzyna Olfier- Halicka

← Powrót do aktualności