Swięto Plonów 2017

Data dodania : 04.09.2017 12:15

Samorządy Powiatu Suwalskiego i Gminy Raczki wraz z Parafią pw. Trójcy Przenajświętszej w Raczkach były organizatorami "Święto Plonów 2017", które odbyło się  3 września w Dowspudzie. Uroczystości rozpoczęto Mszą św. polową, w której wzięli udział zaproszeni goście , samorządowcy na czele ze  Starostą Powiatu Suwalskiego i Wójtem Gminy Raczki, mieszkańcy powiatu suwalskiego. W części oficjalnej , podczas której odbył się tradycyjny obrzęd dożynkowy, uhonorowano wyróżniających się rolników z powiatu suwalskiego medalem Powiatu Suwalskiego im. gen. hr. Ludwika Michała Paca oraz rozstrzygnięto konkurs wieńców dożynkowych. Chleb dożynkowy na ręce starosty Szczepana Ołdakowskiego przekazali  starostowie dożynek: Ewa Walicka- Grzyb i Paweł Grzyb – hodowcy bydła z Huty w gminie Filipów. Za swoje dokonania zostali oni wyróżnieni okolicznościowymi medalami. Oprócz nich odznaczenia trafiły do Anny i Stanisława Cimochowskich z Marynki w gminie Bakałarzewo, Marii i Piotra Kownackich z Krzemionki w gminie Jeleniewo, Joanny i Sławomira Murawko ze wsi Bućki w gminie Przerośl, Katarzyny i Zdzisława Wilk z miejscowości Ługiele w gminie Wiżajny, Marzeny i Jana Siękowskich z Koniecboru w gminie Raczki, Bożeny i Grzegorza Lubińskich ze wsi Bondziszki w gminie Rutka Tartak, Ewy i Wiesława Walendzewiczów z Turówki Nowej w gminie Suwałki oraz Ewy i Jana Szupszyńskich z Wesołowa w gminie Szypliszki.

W części artystycznej odbyło się widowisko "Jak nasi ojcowie ciężko pracowali, jedno ziarenko w chlebek zamieniali" w wykonaniu Kapeli Ludowej "Onegdaj" z Filipowa oraz spektakl taneczny "Inspiracje bałkańskie – Żar Bułgarii" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna. Oba widowiska odbyły się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2017. Ponadto odbyły się występy kapel ludowych : Onegdaj z Filipowa i Przeroślaków z Przerośli oraz zespołów: Zorniczeńka z Wysokiego i Raczkowiaków z Raczek.

W konkursie na najpiękniejszy wieniec komisja oceniająca przyznała nagrody w sposób następujący.

1. Kategoria wieńców dożynkowych tradycyjnych:

I m. - wieniec twórców ze wsi Małe Raczki, gm. Raczki
II m. - wieniec twórców ze wsi Krzemianka, gm. Jeleniewo
III m.-  wieniec twórców z zespołu "Zorniczeńka" z Wysokiego, gm. Raczki

2. Kategoria równianek:

I m. -  równianka Czesławy Waszkiewicz z Wołowni, gm. Jeleniewo
II m. - równianka zespołu "Zajączkowiaki" z Zajączkowa, gm. Bakałarzewo
III m. - równianka zespołu "Jaćwież" (Ewa Kuprewicz) ,  gm. Jeleniewo
Wyróżnienia: Gabrysia Ołów z Ziółkowa gm. Raczki i twórcy ze wsi Węgielnia , gm. Jeleniewo

3.  Kategoria wieńców dożynkowych dowolnych:

I m. - wieniec twórców ze wsi Hańcza, gm. Przerośl
II m. - wieniec uczniów Zespołu Szkół im. gen. L.M. Paca w Dowspudzie
III m. - wieniec twórców ze wsi Ignatówka, gm. Jeleniewo
Wyróżnienie: twórcom ze wsi Szypliszki i twórcom ze wsi Majdan w gm. Szypliszki

Fundatorami nagród w konkursie było Starostwo Powiatowe w Suwałkach i Spółdzielnia Mleczarska „Rospuda” w Filipowie.

Tradycyjnie, przyznano też  nagrodę Prezesa GS w Raczkach imienia ks. Witolda Balukiewicza za najładniejszy wieniec zdobył Zespół Szkół im. gen. L. M. Paca w Dowspudzie.

Ponadto ogłoszono wyniki i wręczono nagrody za udział w  konkursie na „Najpiękniej ukwiecony balkon i najpiękniej zagospodarowaną i ukwieconą posesję” w Raczkach.  Zwyciężczyniami zostały p. Irena Puza za najpiękniej ukwiecony balkon i p. Lilia Marciniak za najpiękniej zagospodarowaną i ukwieconą posesję.

W trakcie imprezy można było uczestniczyć w kiermaszu jadła, rzemiosła i rękodzieła, pokazach tradycyjnych rzemiosł, wystawie maszyn rolniczych i płodów rolnych. Kolejnymi punktami programu  Europejskich Dni Dziedzictwa 2017 , poza widowiskami na scenie były także:

·         wystawy fotograficzne „Chronione krajobrazy powiatu suwalskiego” i „Walory Wigierskiego Parku Narodowego”;

·         „Perły krajobrazu” - filmy prezentujące dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe regionu i spotkania z autorami tych filmów;

·         prelekcja J. Borejszo „Zmiany w krajobrazie Suwalszczyzny przełomu XX i XXI wieku”;

·         Spotkanie z W. Misiukiewiczem autorem albumu „Bóbr – pracowity mąciwoda”

Wydarzenia związane z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa współfinansowało Województwo Podlaskie.

Opracowała: Anna Dorota Halicka

Fot. Marcin Halicki