XIII Konkurs Tobie Ojczyzno

Data dodania : 06.11.2017 10:48

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęliśmy w Raczkach już 4 listopada. Tego dnia odbyła się XIII edycja Międzygminnego Konkursu Wokalno- Recytatorskiego im. Generała Ludwika Michała Paca „Tobie Ojczyzno”. Konkurs zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach i Starostwo Powiatowe w Suwałkach zainaugurował serię wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury z okazji 99. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wydarzenie objęte było patronatem Wójta Gminy Raczki pana Andrzeja Szymulewskiego i Starosty Powiatu Suwalskiego pana Szczepana Ołdakowskiego, który dokonał uroczystego otwarcia Konkursu. Naszym gościem była także Pani Barbara Cieśluk- Inspektor do spraw Kultury i Sportu w Starostwie Powiatowym.

Celem Konkursu było: popularyzacja polskiej pieśni, poezji i prozy patriotycznej wśród młodego pokolenia, rozwijanie kreacji artystycznej, zdolności i umiejętności recytatorskich, i wokalnych, umacnianie poczucia tożsamości narodowej, kształtowanie wrażliwości na piękno ojczystego języka, tworzenie na poziomie lokalnym warunków do artystycznego rozwoju dzieci i młodzieży, przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze.

Po wcześniejszych eliminacjach szkolnych do Konkursu przystąpiło 51 uczestników ze szkół podstawowych i gimnazjów w: Bakałarzewie, Filipowie, Wieliczkach, Judzikach, Wronowie, Suwałkach, Raczkach. Wykonawcom Konkursu towarzyszyli rodzice i nauczyciele. Uczestnicy zaprezentowali ciekawe i różnorodne  interpretacje utworów znakomitych poetów, m.in. J. Słowackiego, A. Mickiewicza, C.K. Norwida, K.K. Baczyńskiego, W. Szymborskiej, W. Chotomskiej, T. Kubiaka, A. Słonimskiego, Cz. Janczarskiego, J. Tuwima, A. Oppmana. Zmagania konkursowe oceniała komisja w składzie: Barbara Cieśluk, Ewa Chomicz – Wysocka, Agnieszka Wysocka- Juchniewicz, Katarzyna Cieśluk, ksiądz dr Marcin Oleksy.

Komisja przyznała nagrody w następujący sposób:

Za wykonanie wiersza patriotycznego w kategorii klas I - III szkół podstawowych:

I miejsce – Julia Fałtynowicz – Suwałki
II miejsce – Zuzanna Nalbach- Raczki
III miejsce – Dawid Mucharski – Raczki
wyróżnienie – Izabela Winiarska – Raczki

Za wykonanie wiersza patriotycznego w kategorii klas IV- VI szkół podstawowych :

I miejsce- Emilia Wróblewska – Filipów
II miejsce- Zofia Stankiewicz – Raczki
III miejsce – Maria Podbielska – Filipów

Za wykonanie wiersza patriotycznego w kategorii klas VII szkół podstawowych
i kl. II- III gimnazjum:

I miejsce – Adrian Głowacki – Wieliczki
II miejsce – Sandra Romanowska – Judziki
III miejsce – Jakub Brzozowski – Raczki
wyróżnienie – Urszula Mentel – Filipów
wyróżnienie – Oliwia Kador – Raczki

Za wykonanie pieśni patriotycznej w kategorii klas I - III szkół podstawowych:

I miejsce – Lena Sieńkowska – Raczki
II miejsce – Wiktoria Przybyło- Filipów
III miejsce – Marcjan Nideraus – Raczki

Za wykonanie pieśni patriotycznej w kategorii klas IV – VI szkół podstawowych przyznano następujące nagrody:

I miejsce – Anna Rutkowska – Bakałarzewo
II miejsce- Wiktoria Wawrukiewicz – Bakałarzewo
III miejsce – Magdalena Kwiatkowska – Raczki

Za wykonanie pieśni patriotycznej w kategorii klas VII szkół podstawowych
i kl. II- III gimnazjum nagrody  przyznano  następującym osobom :

I miejsce – Natalia Kopko – Filipów
II miejsce – Emilia Rutkowska – Bakałarzewo
III miejsce – Julia Domańska – Judziki

Ponadto za najbardziej kreatywne wykonanie utworu patriotycznego publiczność przyznała Nagrodę Specjalną wokalistkom: Kindze Wiszniewskiej i Łucji Kacprzyk z Gimnazjum w Raczkach. Pozostali wykonawcy Konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki. Fundatorami nagród oraz poczęstunku był GOK w Raczkach i Starostwo Powiatowe w Suwałkach, któremu serdecznie dziękuję za współpracę i wsparcie w organizacji Konkursu. Słowa uznania oraz serdeczne podziękowania kieruję w stronę nauczycieli i rodziców, którzy przygotowali dzieci i młodzież do publicznych popisów. Dziękuję bardzo członkom komisji za współpracę, natomiast wszystkim uczestnikom, którzy pomimo tremy zaprezentowali wysoki poziom recytatorski i wokalny serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! Niech obcowanie z poezją i pieśnią przynosi Wam jak najwięcej radości. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji oraz do obchodów Niepodległości podczas kolejnych wydarzeń.

Kolejne dni obchodów przedstawiają się następująco:

11 listopada

17.00 - msza święta za Ojczyznę w kościele parafialnym

18.15- Światło pamięci- zapalenie zniczy pod pomnikiem na Placu Kościuszki

18.30- Wieczornica Patriotyczna w GOKu : widowisko w wykonaniu najmłodszych członków Koła Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej, projekcja filmu fabularnego Austeria w reżyserii J. Kawalerowicza

12 listopada

19.00 – GOK – Autostopem przez świat - spotkanie z podróżnikiem Michałem Paterem

15 listopada

18.00 – internat ZS w Dowspudzie- Wieczór pieśni patriotycznej z zespołami Gozdawa i Melodia

Anna Dorota Halicka

Fot. Marcin Halicki