Galerie

Narodowe Święto Niepodległości

Data dodania : 15.11.2017 10:06

11 listopada 2017 roku był dniem upamiętnienia 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Postaraliśmy się o bogaty przebieg świątecznych wydarzeń, które zgromadziły licznych odbiorców. 4 listopada GOK w Raczkach oraz Starostwo Powiatowe w Suwałkach zorganizowały XIII edycję Międzygminnego Konkursu Recytatorsko- Wokalnego im. gen. L. M. Paca „ Tobie Ojczyzno”, do którego po wcześniejszych eliminacjach szkolnych przystąpiło 50 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z sąsiednich gmin. W przeddzień rocznicy w raczkowskich szkołach odbyły się uroczyste akademie. Natomiast  11 listopada uczciliśmy mszą świętą w intencji Ojczyzny, która odbyła się w kościele parafialnym. Następnie odbył się przemarsz Orkiestry Dętej OSP w Raczkach oraz ludzi pod pomnik na Placu Kościuszki, gdzie starosta powiatu suwalskiego oraz wójt gminy Raczki złożyli kwiaty i zapalili światełko pamięci. Kolejnym punktem świątecznego programu była Wieczornica Patriotyczna, która miała miejsce w GOKu. Patriotycznej postawie dało wyraz wielu mieszkańców Raczek i okolic, którzy zdecydowali się wziąć udział w obchodach Święta Niepodległości.

 

Program artystyczny Wieczornicy składał się z dwóch części. W pierwszej wystąpili najmłodsi członkowie Koła Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej, którzy zaprezentowali inscenizację historyczną „ O tym, jak powstało państwo polskie” .Następnie odbyła się projekcja filmu fabularnego „ Austeria” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza i znakomitym Franciszkiem Pieczką w roli głównej. Piękny to był wieczór i wzruszający, taki właśnie, jaki w Święto Niepodległości być powinien... 

 

12 listopada zorganizowaliśmy spotkanie z Michałem Paterem- młodym podróżnikiem, który autostopem dotarł do 32 krajów. Europę przemierzył kilkakrotnie.  Ogółem pokonał pół miliona kilometrów . Przemierzył Rosję w szerz i wzdłuż ,  mając w kieszeni 100 zł i 2 konserwy pokonał autostopem 24 tys. kilometrów. Była to piękna lekcja optymizmu i wiary w drugiego człowieka. 

 

Natomiast 15 listopada wraz z zespołem Gozdawa i Melodia z Augustowa zaprosiliśmy na Wieczór pieśni patriotycznej. Cieszy nas fakt, że mieszkańcy Raczek i okolic licznie uczestniczyli we wszystkich wydarzeniach. Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie i zaangażowanie w organizację tegorocznego Święta Niepodległości.

 

Anna Dorota Halicka

 

Fot. Katarzyna Olfier- Halicka

← Powrót do aktualności