XIV Raczkowska Szopka Noworoczna

Data dodania : 05.02.2018 10:58

21 stycznia Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach i Koło Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej zaprosili publiczność do udziału w niezwykłym wydarzeniu, jakim była Raczkowska Szopka Noworoczna. Półtoragodzinne widowisko mówiło o wartościach relacji międzyludzkich,  walce dobra ze złem, o  przeszłości i  otaczającej nas rzeczywistości. Mogliśmy zobaczyć poruszający, niekiedy rozśmieszający obraz siebie i współczesnej rodziny. Wszystko to połączone w jedno, spójne dzieło sceniczne, które budziło wiele emocji i pytań. Dokąd zmierzamy? Co dziś jest dla nas ważne?

Kanwa Raczkowskiej Szopki osnuta wokół  historii narodzin Jezusa , posłużyła nam jako źródło inspiracji, którą przełożyliśmy na język współczesny i opowiedzieliśmy o niej w sposób niebanalny i odbiegający od tradycyjnego przedstawienia jasełkowego. Stworzyliśmy opowieść, która dopasowała się do percepcji młodych i starszych widzów, którzy z niegasnącą emocją obserwowali walkę nieba z piekłem i oczekiwali na kolejny “ruch” na scenie. Walczące ze sobą światy podsycone zróżnicowaną warstwą muzyczną, zbudowały widowisko barwne, dynamiczne i pełne niespodzianek.  Atutem wydarzenia była wizualna strona spektaklu. Mistrzowskie oświetlenie i scenografia , wyjątkowa charakteryzacja, ciekawe kostiumy . Imponująca galeria  postaci wykreowana została specjalnie na potrzeby wyimaginowanego świata( gminy  raczkowskiej?)  – głównego miejsca akcji. Wśród nich nie zabrakło Marysi i Józka, aniołów, diabłów, trzech króli, pasterzy, króla Heroda, ale także postaci , które nawiązywały do współczesnych problemów społecznych. Aktorzy oczarowywali swoim popisem scenicznym. Przekazali gestami, mimiką i  intonacją mnóstwo emocji , a zaskakujący finał spektaklu wprowadził zebranych w zdumienie.

Szopka , to wydarzenie, na które z niecierpliwością czekamy w Raczkach przez cały rok. W przygotowaniu widowiska priorytetem jest praca grupowa. To właśnie ona umożliwiła aktorom tworzenie jego elementów i wspólne przeżywanie etapów pracy, bo nie ma nic ważniejszego niż wysiłek, który wszyscy wkładają w przygotowanie spektaklu.  Osobą odpowiedzialną za przygotowanie Raczkowskiej Szopki Noworocznej była dyrektor GOK w Raczkach - Anna Dorota Halicka, która do pomocy zaangażowała pracowników GOKu i  wiele innych osób, ponieważ kilkumiesięczne przygotowanie widowiska pełni rolę aktywizującą ludzi w różnym wieku i służy integracji międzypokoleniowej. Szopkę przedstawiło 66 członków Koła Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej, wśród których wystąpiły dzieci z przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjum w Raczkach, a także uczniowie szkół średnich, studenci i wielu dorosłych ( w tym pracownicy gminy, szkoły, ośrodka zdrowia, lokalni przedsiębiorcy,  radni gminni, emeryci, a nawet pracownik archiwum państwowego!)

Serdecznie dziękuję wszystkim za każdą pomoc włożoną w organizację naszego przedsięwzięcia. Wykonawcom dziękuję za wielogodzinne próby i bardzo udany występ, rodzicom występujących dzieci za wyrozumiałość i wsparcie. Księdzu proboszczowi za udostępnienie sali w domu parafialnym, Stanisławowi Sztelmach i Konradowi Sucharzewskiemu za zmontowanie szopki, Ani Paciorko- Gawryłowicz za wypożyczenie palet, Wojciechowi Żukowskiemu za dostarczenie słomy  , Marcelinie Morusiewicz i Adamowi Kotarskiemu za opał do kominka, Uli i Krzysiowi Niewińskim za dokumentację filmową.  Licznej publiczności, która z pewnością zabrała ze sobą moc wrażeń, dziękuję za żywy i entuzjastyczny odbiór i zapraszam na kolejną Szopkę w przyszłym roku.

Realizatorzy Raczkowskiej Szopki Noworocznej:

Scenariusz i reżyseria: Anna Dorota Halicka

scenografia: Katarzyna Olfier- Halicka, Bożena Kulbacka, Beata Roif, Anna Dorota Halicka, Katarzyna Cieśluk

kostiumy: Anna Dorota Halicka, inwencja własna aktorów

oprawa świetlna: Kacper Stankiewicz

oprawa  muzyczna: Anna Dorota Halicka, Karol Halicki

obsługa techniczna: Marcin Halicki

Wykonawcy: Agnieszka Bucka, Iwona Kamińska- Sienkiewicz, Jadwiga Kopiczko, Małgorzata  Pilichowska,   Barbara Barszczewska, Krystyna Wojtkiewicz, Stanisław Ostrowski, Leszek Staniszewski, Wojciech Żukowski, Marek Sidor, Romek Dzienis, Adam Kotarski, Leszek Sudnik, Ania Paciorko- Gawryłowicz, Piotrek Gawryłowicz, Malwina Gawryłowicz,  Dominika. Łapińska, Iza Sieńkowska,  Julka Truszkowska, Zuzia Strękowska,  Dominika Głowacka, Ola Paciorko, Iza Romanowska, Łukasz Koniecko , Krzyś Kopiczko, Kuba Szyłak, Paweł Kardel, Ula Topolska, Iwona Zakrzewska, Kacper Jacewicz, Monika Jaśko,  Asia. Sidor, Natalka Koncewicz, Paulina Kłoczko, Aneta Harasim, Krysia Sidor,  Ola Bielecka, Filip Kotarski, Piotrek Sidor, Maciek Dobrzyń, Fabian Stankiewicz, Julka Ostrowska, Asia Kowalska, Kinga Wiszniewska, Łucja Kacprzyk, Kasia Romanowska, Kuba Brzozowski,  Tomek Baranowski, Sylwia Bartoszewicz, Karolina Jaśko, Kasia Iwaszko, Ola Kłoczko, Oskar Kruszniewski, Michał Strękowski, Bartek Nowalski, Marcin Wysocki, Asia Omolecka, Dawid Sitko, Amelka Morusiewicz, Igor Nalbach, Karolina Lik, Mikołaj  Lik, Maja  Skłodowska, Zuzia Paciorko, Kuba  Sidor, Marcin Halicki.

Opracowała: Anna Dorota Halicka

Fot. Katarzyna Olfier- Halicka