Galerie

Spotkanie Wielkanocne

Data dodania : 26.03.2018 11:40

Przed nami Wielki Tydzień i najbardziej radosne, i wiosenne Święta Wielkanocne. Nieodłącznym elementem Wielkanocy jest palma i  jajko. Jajko symbolizuje rodzące się życie oraz nadzieję. Tradycją stało się zdobienie jajek / ponoć ozdobione nabierają tajemniczej mocy/.  Natomiast palma jest symbolem odradzającego się życia oraz czci, hołdu i pokoju. Palma w Biblii jest symbolem wszystkiego, co wyniosłe i szlachetne.

 

Już po raz XIV Raczkowski GOK zorganizował w Niedzielę Palmową Spotkanie Wielkanocne i  stał się miejscem spotkania wielu mieszkańców naszej gminy. Tego dnia rozstrzygnęliśmy Konkurs Recytatorski oraz Konkursy Plastyki Obrzędowej na Palmę i Pisankę. Do konkursów  przystąpiło ponad 100 uczestników. Przyświecały nam następujące cele: pobudzenie inwencji twórczej, rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień plastycznych, kształtowanie aktywnej i twórczej postawy wobec tradycji kulturowej związanej z obrzędami okresu Wielkiej Nocy, prezentowanie pisanek i palm wielkanocnych, jako elementu kultury chrześcijańskiej i narodowej, promowanie twórczości mieszkańców Gminy Raczki. Ponadto konkursy były doskonałą okazją do indywidualnej i grupowej działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego zdobienia pisanek oraz wykonywania palm. Dla wszystkich, którzy chcieli zobaczyć jak powstaje pisanka tradycyjna i współczesna  GOK wcześniej przygotował „żywe warsztaty” wykonywania pisanek.

 

Spotkanie rozpoczęła impresja sceniczna w wykonaniu uczniów Gimnazjum w Raczkach,  którzy w humorystyczny sposób pokazali przyjście wiosny. Następnie odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Wiosna w poezji”. W poetyc­kich zma­ga­niach wzięło udział 39 uczestników ze szkół podstawowych w Raczkach i Wronowie. Podczas obrad komisji konkursowej uczniowie klas IV A i IV C SP w Raczkach pod kierunkiem pani Katarzyny Kowalskiej i pana Marka Cieśluka zaprezentowały inscenizację, w której bardzo pięknie opowiedziały o polskich obrzędach, obyczajach i tradycjach wielkanocnych. Ponadto uczestnicy Spotkania mieli okazję obejrzeć wystawę wielkanocną. Po przerwie ogłoszono wyniki  Konkursów. Recytowane utwory komisja oceniała pod względem następujących kryteriów: dobór repertuaru, dykcja, stopień opanowania pamięciowego tekstu, środki ekspresji w interpretacji utworu oraz ogólny wyraz artystyczny. Przyznano nagrody w następujący sposób:

 

Konkurs recytatorski "Wiosna w poezji":

Kategoria kl. 0-I:

 

 1. Kuba Jegliński – SP Raczki - Wiosenny czarodziej - Dorota Gellner
 2. Julia Faltyn – SP Raczki - Ile głosów w lesie - Hanna Zdzitowiecka 
 3. Wiktor Falko – SP Raczki -  Wiosna

 

Kategoria kl. II-III:

 

 1. Iga Szczypiń – SP Raczki -  O czym mówią pisanki- Maria Terlikowska
 2. Kacper Kruszniewski- SP Raczki - W ogródku- Dorota Gellner
 3. Wiktoria Sidor- SP Raczki - O ptaszkach

 

Kategoria kl. IV-VI:

 

 1. Zofia Stankiewicz – SP Raczki - Rozrzutny wróbel - Jan Brzechwa
 2. Julia Czuper – SP Wronowo - Rzeka - Maria Konopnicka
 3. Katarzyna Lach – SP Raczki - Wiosenne tęsknoty - Jan Lech Kurek

 

 Kategoria kl. VII:

 

 1. Katarzyna Romanowska – SP Wronowo – Jaskółka- Maria Konopnicka
 2. Eliza Ołów – SP Wronowo- Nad jeziorem -  Ernest Bryll
 3. Sandra Drażba- SP Wronowo-  To było tak-  Julian Tuwim

 

Wyróżnienie: Joanna Dębska- S Wronowo- Z chałupy- Jan Kasprowicz

 

Następnie ogłosiliśmy wyniki Konkursów na Palmę i Pisankę. Przy ocenie prac komisja brała pod uwagę pomysłowość , estetykę, technikę wykonania, dobór materiałów i samodzielność wykonania. Do tegorocznego konkursu zgłoszono prace dzieci ze SP w Raczkach, Wronowie, Kuriankach, Gimnazjum w Raczkach oraz prace dorosłych. Wszystkie jaja były pięknie ozdobione. Wykonawcy zastosowali zarówno techniki tradycyjne, jak i oryginalne techniki współczesne, których z roku na rok przybywa.  Natomiast palmy były bardzo kolorowe, zrobione z zastosowaniem wyłącznie własnoręcznie, misternie wykonanych kwiatów. Komisja po obejrzeniu prac dokonała oceny i wyłoniła następujących zwycięzców.

 

Pisanka wielkanocna wykonana sposobem współczesnym:

 

Kategoria przedszkole:

 

I miejsce- Julia Sidor
II miejsce- Mikołaj Karwowski
III miejsce- Michał Kruszewski

 

Kategoria kl. I– III SP:  

 

I miejsce- Piotr Sidor, Amelia Morusiewcz        
II miejsce- Magdalena Renowicka, Hanna Naruszewicz, Magdalena Kosak
III miejsce- Wiktoria Sidor

 

Kategoria kl. IV– VI SP: 

 

I miejsce- Maria Renowicka, Joanna Nalbach 
II miejsce- Natalia Stankiewicz, Julia Czuper, Mateusz Paulakowski
III miejsce- Arleta ŻukowskaPisanka wielkanocna wykonana sposobem tradycyjnym:

 

Kategoria kl. I– III SP: 

 

I miejsce – Magdalena Krzykwa

 

Kategoria kl. VII i gimnazjum: 

              
I miejsce- Sandra Drażba
II miejsce- Martyna Drobiszewska i Beata Jaśko/ praca zespołowa/
III miejsce- Joanna Dębska, Magdalena Kowalewska                                                              

 

Kategoria wykonawców dorosłych:  

 

I miejsce- Alicja Tomczyk
II miejsce- Halina Sobolewska
III miejsce- Krystyna Bartoszewicz

 

Palma wielkanocna:  

 

Kategoria kl. V– VII SP:  

 

I miejsce- Sandra Drażba
II miejsce- Małgorzata Arasim
III miejsce – Eliza Ołów 
 
Kategoria wykonawców dorosłych:

 

I miejsce- Raczkowski Klub Seniora /praca grupowa/
I miejsce- Koło Gospodyń Raczkowskich /praca grupowa/
I miejsce- Koło Gospodyń z Małych Raczek /praca grupowa/
I miejsce- Honorata Dąbrowska

 

Ogółem we wszystkich konkursach uczestniczyło ponad 100 wykonawców. Laureaci I, II,III miejsca oraz osoby wyróżnione otrzymały dyplomy i nagrody ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach. Pozostałym uczestnikom konkursu wręczono  dyplomy  oraz słodkie niespodzianki. Po rozstrzygnięciu konkursów odbył się mini koncert w wykonaniu uczniów zajęć nauki gry na pianinie w naszym GOKu. Występ przygotowały panie Ewa Chomicz- Wysocka oraz Agnieszka Juchniewicz.

 

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za zainteresowanie konkursami, natomiast publiczności dziękujemy za bardzo liczne przybycie. Składamy serdeczne podziękowania rodzicom i nauczycielom za rozpropagowanie konkursów i zachęcanie młodego pokolenia do kultywowania polskich tradycji. Dziękujemy także członkom komisji konkursowych za poświęcony czas i podjęcie się trudnej sztuki oceny. Do zobaczenia za rok! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

Anna Dorota Halicka

 

Fot. Katarzyna Olfier- Halicka

← Powrót do aktualności