Spotkanie z Wandą Czuper

Data dodania : 04.02.2019 12:28

Kolejny Wieczór z poezją, który odbył się 2 lutego , był spotkaniem szczególnym i miał wielkie znaczenie z dwóch powodów. Po pierwsze  chcieliśmy pokazać aktywność lokalnej poetki- nestorki – Wandy Czuper,  a tym samym  wypełniliśmy  jedną z piękniejszych powinności wobec naszej społeczności,  jaką jest troska o lokalną kulturę. Po drugie nasz gość tydzień temu obchodził 96 urodziny i okazało się, że  jest najstarszym mieszkańcem Raczek i gminy, co również chcieliśmy uhonorować.  Na spotkaniu oprócz samej poetki gościliśmy także członków Jej rodziny, pana wójta – Andrzeja Sz., wiceprzewodniczącego Rady Gminy i prezesa Raczkowskiego Klubu Seniora-  Stanisława O., radną Katarzynę H., emerytowanego dyrektora BS w Raczkach- Wiesława O., /w banku p. Czuper wiele lat pracowała/,  członków Raczkowskiego Klubu Seniora, /którego Pani Wanda jest członkiem/,  panie z Koła Gospodyń Raczkowskich i Małoraczkowskich, dziewczęta z Koła Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej, sąsiadów i  przyjaciół poetki.

Spotkanie rozpoczęliśmy od złożenia urodzinowych życzeń oraz spełnienia toastu.  Następnie prezes Raczkowskiego Klubu Seniora oraz dyrektor GOK w Raczkach przekazali informacje o poetce oraz   Jej działalności  w Klubie.

Pani Wanda  od zawsze związana jest z gminą raczkowską. Tu się urodziła, mieszkała, chodziła do szkoły podstawowej, wyszła za mąż,  wychowywała synów, przyjaźniła się i pracowała. Tu też rozwija swoje pasje. Pierwszą z nich była muzyka i gra na akordeonie, bo pani Wanda jest raczkowskim  muzykantem i przez lata umilała ludziom czas podczas  zabaw, wesel, chrzcin, imienin,  rodzinnych i sąsiedzkich spotkań.  Druga pasja, to pisanie wierszy. Poezja w sercu Pani Wandy narodziła się  niedawno, bo w 2011 r. , co pokazuje, że na odkrywanie talentów i pasji nigdy nie jest za późno.

Pani Czuper jest  miłośnikiem przyrody, czynnego odpoczynku i uważnym obserwatorem codzienności świata:  pór roku, zmierzchów, i świtów, a także swojej małej ojczyzny . Poetka potrafi malować słowem jak pędzlem. Pod jej piórem kwitną kwiaty, drzewa, pełza winniczek, ożywa ławeczka i  niezliczone pokłady wspomnień. Innym razem poetka jest jakby przewodnikiem po Raczkach i okolicach. Poezja Pani Czuper  urzeka  zaskakującym, a przede wszystkim indywidualnym widzeniem i pojmowaniem świata . Pozornie banalnym, codziennym zdarzeniom, potrafi nadać specyficzny koloryt i  wymiar, oddać ich klimat. To poezja głęboko liryczna,  delikatna i  emocjonalna.

Podczas spotkania dziewczęta z Koła Młodych Przyjaciół Ziemi Raczkowskiej oraz kilka osób dorosłych podjęło się trudu interpretacji utworów Pani Wandy. Poezję przepletliśmy dedykacjami muzycznymi w wykonaniu:  Ewy Chomicz- Wysockiej, Marianny Jeglińskiej, Dariusza Domagały, Wacława Naruszewicza, Mariana i Aleksandra Czuprów.  Po dawce poezji przyszedł czas na wspomnienia , które wywołał Marcin Halicki, prezentując fotografie z Raczkowskich Archiwaliów.

Dziękuję  Pani Wandzie za piękne wiersze i uhonorowanie swoją obecnością Wieczoru z poezją. Jestem wdzięczna wszystkim osobom zaangażowanym w jego organizację,  a szczególnie osobom czytającym wiersze,  członkom Raczkowskiego Klubu Seniora , paniom z Kół Gospodyń Raczkowskich i Małoraczkowskich za słodki poczęstunek, muzykom i muzykantom za niespodzianki muzyczne, Marcinowi za moc wspomnień, synom pani Wandy za wsparcie i pomoc, Katarzynie H. za obsługę fotograficzną, a publiczności za liczne przybycie. To był wieczór pełen niezapomnianych wrażeń!

Anna Dorota Halicka

Fot. Katarzyna Olfier- Halicka