Galerie

Spotkanie Wielkanocne

Data dodania : 15.04.2019 13:26

Tradycje wielkanocne, to jedne z najpiękniejszych w naszej kulturze. To czas robienia palm, pisanek, siania owsa i rzeżuchy. Aby podtrzymać te tradycje Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach w Niedzielę Palmową zorganizował Spotkanie Wielkanocne.

 

Podczas Spotkania  odbyła się XV edycja Gminnych Konkursów: recytatorskiego „ Wiosna w poezji” oraz plastyki obrzędowej na Palmę i Pisankę. Konkursy skierowane były do dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców gminy. Do konkursów  przystąpiło ponad 100 uczestników. Przyświecały nam następujące cele: pobudzenie inwencji twórczej, rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz uzdolnień plastycznych, kształtowanie aktywnej i twórczej postawy wobec tradycji kulturowej związanej z obrzędami okresu Wielkiej Nocy, prezentowanie pisanek i palm wielkanocnych, jako elementu kultury chrześcijańskiej i narodowej, promowanie twórczości mieszkańców Gminy Raczki. Ponadto konkursy były doskonałą okazją do indywidualnej i grupowej działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego zdobienia pisanek oraz wykonywania palm. Dla wszystkich, którzy chcieli zobaczyć jak powstaje pisanka współczesna  GOK wcześniej przygotował warsztaty wykonywania pisanek.

            Spotkanie Wielkanocne rozpoczęliśmy konkursem recytatorskim . W poetyc­kich zma­ga­niach wzięło udział 57 uczniów ze szkół podstawowych w Raczkach i Wronowie. Podczas obrad komisji konkursowej publiczność wysłuchała koncertu w wykonaniu uczestników zajęć nauki gry na pianinie w GOKu w Raczkach oraz gości ze Szkoły Muzycznej w Augustowie. Ponadto uczestnicy Spotkania mieli okazję obejrzeć wystawę wielkanocną oraz wziąć udział w mini Kiermaszu Rękodzieła i domowego jadła, który zorganizowało Stowarzyszenie Małoraczkowiacy znad Rospudy.  Po przerwie ogłoszono wyniki  konkursów. Recytowane utwory komisja oceniała pod względem następujących kryteriów: dobór repertuaru, dykcja, stopień opanowania pamięciowego tekstu, środki ekspresji w interpretacji utworu oraz ogólny wyraz artystyczny. Komisja przyznała nagrody w następujący sposób:

 

Kategoria kl. 0-I:

1. Agata Szyłak

2. Kuba Jegliński

3. Julia Kurzyna

Wyróżnienie- Julia Sidor

Nagroda specjalna za strój- Paweł Strękowski

 

Kategoria kl. II-III: 

1. Krzysztof Uździło

2. Liliana Brozio

3. Patrycja Masłowska

Wyróżnienie- Klaudia Zalewska

 

Kategoria kl. IV-VI: 

1. Patryk Topolski

2. Arleta Żukowska

3. Julia Czuper

Wyróżnienie – Magdalena Krzykwa
Nagroda specjalna za wiersz autorski- Sebastian Kruszniewski

 

Następnie ogłosiliśmy wyniki Konkursów na Palmę i Pisankę. Przy ocenie prac komisja brała pod uwagę pomysłowość , estetykę, technikę wykonania, dobór materiałów i samodzielność wykonania. Do tegorocznego konkursu zgłoszono prace dzieci ze SP w Raczkach, Wronowie, Gimnazjum w Raczkach oraz prace dorosłych. Wykonawcy zastosowali zarówno techniki tradycyjne, jak i oryginalne techniki współczesne, których z roku na rok przybywa.  Natomiast palmy były bardzo kolorowe, ozdobione  własnoręcznie wykonanymi kwiatami. Komisja dokonała oceny i przyznała nagrody w następujący sposób:

 

 

Pisanka  wykonana sposobem współczesnym: 

Kategoria  przedszkole/ pozakonkursowo/ 

Wyróżnienia: Julia Sidor, Asia Naruszewicz, Adam Krzykwa

 

Kategoria kl. I- III SP:  

I miejsce ex aequo- Malwina Gawryłowicz, Piotr Sidor

II miejsce ex aequo- Anna Mazgaj,  Hanna Naruszewicz, Tymoteusz Kozłowski

III miejsce ex aequo- Magdalena Renowicka,  Jakub Morusiewicz

Wyróżnienia: Amelia Bielecka, Weronka Balczun, Aneta Stankiewicz, Lena Omolecka, Daria Potaszkin, Milena Krzywicka, Anna Tertel, Aleksandra Więcko, Krzysztof Użdziło

 

Kategoria kl. IV– VI SP:  

I miejsce ex aequo- Wiktoria Sidor , Amelia Morusiewicz

II miejsce ex aequo- Maria Renowicka, Maja Skłodowska, Sebastian Morusiewicz

III miejsce ex aequo- Julia Czuper, Julia Krzykwa, Joanna Bubrowska, Aurelia Karwowska, Michał Kwiatkowski

Wyróżnienia:  Zuzanna Sieńkowska, Iga Szczypiń, Iwona Zaręba, Magdalena Zaręba

 

Kategoria kl. VII -  VIII i gimnazjum: 

I miejsce- Magdalena Kwiatkowska

II miejsce- Martyna Drobiszewska i Beata Jaśko – praca wspólna

III miejsce- Martyna Oleksy

Wyróżnienie: Kinga Sieńkowska

Kategoria wykonawców dorosłych:    

I  miejsce ex aequo- Barbara Koncewicz, Barbara Kulbacka

 

Pisanka  wykonana sposobem tradycyjnym: 

 

Kategoria kl. IV– VI SP:  

I miejsce- Magdalena Krzykwa 

Kategoria kl. VII- VIII i gimnazjum: 

I miejsce- Wiktoria Sobolewska
 
Kategoria wykonawców dorosłych:    

I miejsce - Alicja Tomczyk

II miejsce ex aequo- Barbara Koncewicz , Leokadia Chlabicz, Kowalewska Hanna, Kowalewska Irena

 

Palma wielkanocna:   

 

Kategoria- kl. IV- VI : 

I miejsce ex aequo- Aleksandra Sidor, Magdalena Krzykwa, Amelia Baranowska

II miejsce ex aequo- Oliwia Szyłak, Norbert Bojarski

III miejsce- Maja Skłodowska

Wyróżnienie: Julia Czuper,  Arletta Żukowska

 

Kategoria kl. VII-VIII - gimnazjum:

Wyróżnienie: Joanna Nalbach

 

Kategoria wykonawców dorosłych:

I miejsce ex aequo - Koło Gospodyń  z Raczek, Koło Gospodyń z Małych Raczek, Raczkowski Klub Seniora Seniorzy- prace zbiorowe

II miejsce - Marcelina Morusiewicz

Ogółem we wszystkich konkursach uczestniczyło ponad 100 wykonawców indywidualnych oraz 3 grupy wykonujące palmy.  Laureaci I, II,III miejsca oraz osoby wyróżnione otrzymały dyplomy i nagrody ufundowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach. Pozostałym uczestnikom konkursu wręczono dyplomy  oraz słodkie niespodzianki.

Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za zainteresowanie konkursami, natomiast publiczności dziękujemy za bardzo liczne przybycie. Składamy serdeczne podziękowania rodzicom i nauczycielom za rozpropagowanie konkursów i zachęcanie młodego pokolenia do kultywowania polskich tradycji. Dziękujemy członkom komisji konkursowych za poświęcony czas i podjęcie się sztuki oceny. Oddzielne podziękowania kierujemy w stronę Stowarzyszenia Małoraczkowiacy znad Rospudy za pyszności i wiosenne rękodzieło na kiermaszu. Do zobaczenia za rok! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

Anna Dorota Halicka

Fot. M. Halicki

← Powrót do aktualności