Zespoły

Zorniczeńka z Wysokiego

Data dodania : 20.12.2014 01:23

Zespół Zorniczeńka.

Zespół tradycyjnej muzyki ludowej „ Zorniczeńka” z Wysokiego jest najstarszym zespołem śpiewaczym Gminy Raczki i jednym z najstarszych zespołów śpiewaczych w naszym regionie. Patronat nad Zespołem sprawuje Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach. Zespół powstał z inicjatywy pani Stanisławy Czuper, a  początki jego  istnienia związane są  z pierwszym występem na scenie  Pani Stanisławy , które miało miejsce w 1990 roku na Suwalskim Jarmarku Folkloru w Węgorzewie. Tam  Pani Stanisława jako solistka zdobyła I miejsce w kategorii śpiewaków ludowych. Od tego momentu zaczęła zachęcać ludzi z najbliższego otoczenia do  wspólnego śpiewu w Zespole. Na jej  hasło odpowiedziało wiele osób, m. in: mąż- Józef Czuper ( ś. p.), wnuczka -  Anita Czuper, Justyna Miłowicka, Jolanta Szyłak, Teresa i Adam Szyperek (ś. p.),  Halina i Stanisław Pomian,  Bożena i Adam Wiśniewscy, Bożena, Diana i Tadeusz Kłoczko ( Tadeusz ś. p.), Teresa Jarmołowicz, Monika, Zuzanna i Zdzisław Zawadzcy, Czesława Dębska (ś. p.),  Franciszek Dobrzyń, Zenon Paszkowski, Marlena Skorupska, Elżbieta Niedźwiedzka, Mariusz i Andrzej Lis. Zespół przyjął nazwę Zorniczeńka od słów pieśni z dzieciństwa zapamiętanej przez Panią Stanisławę:  „ Wzejdzij Zorniczeńka, która najjaśniejsza, wyjdzij Wysoccanka, która najładniejsza”…Na przestrzeni lat Zespół kilkakrotnie zmieniał swój skład. Starsi członkowie zmarli, młodsi wyemigrowali do miast. Obecnie Zorniczeńka liczy  9 osób i są to: Stanisława Czuper, Anita Czuper, Halina Pomian, Bożena Wiśniewska, Adam Wiśniewski, Teresa Jarmołowicz , Justyna Miłowicka, Małgorzata Stankiewicz, Julia Stankiewicz.

Zorniczeńka przenosi nas do krainy, w której Bóg przegląda się w jeziorach, a rzeki płyną leniwie, niczym stare pieśni. Zespół  uwrażliwiony na piękno kultury ludowej nie zapomina o tym, co polskie, co stanowi o naszej tożsamości narodowej. Śpiewacy nawiązują do przeszłości, kultywują i prezentują najlepsze tradycje muzyki i pieśni ludowej oraz folklor obrzędowy, wykonując autentyczne pieśni  , przyśpiewki Suwalszczyzny  w tradycyjnej, czystej formie,  wydobyte z przekazu pokoleniowego. Są to  pieśni weselne, kolędy i pastorałki, wielkopostne, siewne, żniwne ,  przygodne i inne.  Szczególne miejsce w repertuarze Zorniczenki zajmuje wielkanocne widowisko obrzędowe „ Chodzenie po Allelui”, stanowiące formę prezentacji folkloru muzycznego,  słownego i plastyki obrzędowej  regionu.  Jednocześnie chcąc pozostać maksymalnie użytecznym dla społeczności lokalnej, w swoim repertuarze Zorniczeńka posiada także pieśni religijne, patriotyczne i okolicznościowe, służąc oprawą muzyczną w licznych uroczystościach i imprezach regionalnych. Zespół dał kilkaset koncertów, brał udział w przeglądach i konkursach , zdobywając nagrody i wyróżnienia. W 1998 roku reprezentował nasz region na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, gdzie dokonał nagrań dla Radiowego Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia. W 2004 roku zdobył  II miejsce w Prezentacjach Tradycji Ludowych Województwa Podlaskiego w Wysokiem Mazowieckiem oraz w 2007 roku zajął  II miejsce w Festiwalu Muzyki Ludowej „ Dawne pieśni- młode głosy” w Waniewie.

Wieloletnia działalność, zaangażowanie artystów i ich aktywna postawa społeczna   przyczyniają się do popularyzacji lokalnej kultury ludowej oraz upowszechniania wiedzy o naszym regionie w całej Polsce. Zespół wyróżnia prezentowany własny, autentyczny folklor. Kultywowanie tradycji śpiewu ludowego jest cenną częścią polskiego dziedzictwa kulturowego, a wytrwałe i umiejętne przekazywanie tej tradycji kolejnym pokoleniom, zrzesza niemałe grono młodych pasjonatów kultury ludowej.

Liderka zespołuStanisława Czuper  jest jedną z najwybitniejszych śpiewaczek ludowych Suwalszczyzny oraz  animatorką lokalnej tradycji śpiewaczej. Jest to  niemal 80 letnia nestorka,   chroniąca w pamięci dawne pieśni i melodie  , która od lat wspierana przez Mirosława Nalaskowskiego – etnografa i pracownika Suwalskiego Ośrodka Kultury odblokowuje w pamięci stare melodie z dzieciństwa i  chęć do śpiewania.

Uzbierała we własnoręcznie zapisanych śpiewnikach kilkaset lokalnych pieśni obrzędowych, świeckich i nabożnych, które   wykonuje solo lub z Zespołem.  Oprócz popularyzacji folkloru muzycznego i obrzędowego promuje lokalne rękodzielnictwo jako tkaczka ( tkactwo jednoosnowowe) oraz w zakresie plastyki obrzędowej (pająki  słomiane, palmy, tradycyjne wieńce i bukiety żniwne).  Śpiewaczka uczyła się pieśni od swej mamy i babci. Śpiewała przy wszystkich okazjach: weselach, pogrzebach, spotkaniach okolicznościowych. Po raz pierwszy wystąpiła na scenie w 1990 roku na Suwalskim Jarmarku Folkloru w Węgorzewie, gdzie zdobyła I nagrodę w kategorii śpiewaków ludowych. Zwycięstwo otworzyło Jej drogę do uczestnictwa w Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, w którym  uczestniczyła pięciokrotnie. W 1991 roku rozsławiła Suwalszczyznę,  zdobywając tam najwyższą nagrodę – Złotą Basztę, w kategorii solistów i śpiewaków ,  w 2006 r. w tej samej kategorii  wyśpiewała I nagrodę, a w 2010 roku zdobyła III nagrodę. W 2014 roku Pani Stanisława została uhonorowana Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stanisława Czuper posiada od 2003 r. indywidualne członkostwo Stowarzyszenia Twórców Ludowych.