Galeria nad rospudą

Listopad 2006

Data dodania : 19.12.2014 23:53

Wystawa malarstwa Wiesława Szumińskiego pt.: "Wyprzedaż wspomnień" - wernisaż - 3 listopada 2006. Wiesław Szumiński, ur. w 1958r. w Suwałkach; studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. A. Mickieiwcza w Poznaniu (1978-82) oraz w poznańskiej ASP (1982-86). Związany jest z Ośrodkiem "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach. W suwalskim szpitalu psychiatrycznym od lat realizuje program artterapii dla osób psychicznie chorych. Tam też prowadzi "Galerię bez klamek". Dzieciństwo spędzone na Sejneńszczyźnie oraz proza Brunona Schulza, Juliana Stryjkowskiego, Grigorija Kanowicza oraz poezje Jerzego Ficowskiego są najczęstszą inspiracją jego prac. Ważniejsze wystawy ostatnich lat: 2006 - "Spotkanie w ogrodach", malarstwo (Pałac Sztuki, Kraków) 2004 - "Patria", malarstwo (instytut Kultury Polskiej, Lipsk, Niemcy) 2004 - "... bo inne księgi są jak meteory", ilustracje do prozy Brunona Schulza (Centrum Kultury Żydowskiej, Kraków)