Festiwal Rospudy

26-27 lipca

Start 10.00

Raczkowski Dom Regionalny

Tematem dwudniowych warsztatów ceramicznych prowadzonych przez znanego artystę plastyka z Suwałk- Wiesława Szumińskiego- będzie wielokulturowa przeszłość Raczek, miasteczka którego 500-letnią historię współtworzyli ludzie wywodzący się z różnych tradycji kulturowych, wyznaniowych, narodowościowych.

Celem spotkania jest przywołanie tych tradycji i próba zmierzenia się z pamięcią o nich, z ich znakami, symboliką, śladami.

Materiałem który chcemy się posłużyć w realizacji tego tematu będzie glina ceramiczna i słowo pisane. Efektem warsztatów mają być gliniane tablice, rodzaj płaskorzeźb, na których pojawić się powinny odnalezione w historii miasteczka symbole - plastyczne znaki jego wielokulturowej historii i teksty odwołujące się do niej (np. teksty poetyckie, listy, dokumenty pisane różnymi alfabetami itp.) , Po warsztatach powstałe obiekty będą wypalone w piecu ceramicznym i stanowić będą rodzaj instalacji umieszczonej np. na jednym ze skwerów miasteczka.

Warsztaty muzyczne. Spotkanie z klezmerami.

Prowadzenie członkowie zespołu Acoustic Acrobats

26 lipca

Start 13.30

Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach

Warsztaty z zespołem Acoustic Acrobats to przede wszystkim prezentacja instrumentarium (klarnety, akordeon, saxonet, wszelakiej maści instrumenty perkusyjne). Karol Śmiałek na warsztat weźmie dykcję i postawę aktorską, oraz pokaże jak można w kilka sekund zagrać skrajnie różne postaci. Będzie sporo wspólnego grania i śpiewania- osoby muzykujące proszone są o zabranie własnych instrumentów!

Warsztaty muzyczne. Taniec, rytm i śpiew.

Prowadzenie Marcin Zadronecki z zespołu Balkan Sevdah

27 lipca

Start 13.30

Gminny Ośrodek Kultury w Raczkach

W trzygodzinnym bloku warsztatowym prowadzonym przez Marcina Zadroneckiego z zespołu Balkan Sevdah będzie okazja do zapoznania się z tajnikami nietypowej bałkańskiej rytmiki i melodyki. Przede wszystkim nauczymy się kroków 3-4 tradycyjnych tańców korowodowych z Bułgarii i Macedonii. Stopień trudności będzie bardzo zróżnicowany - od bardzo łatwego Pravo Horo (6/8), aż po dosyć skomplikowany Buczimisz (15/16). Pewne jest, że ten kto przyjdzie na zajęcia odbędzie podróż przez bałkańskie bezdroża kultury.